четвер, 30 січня 2025 р.

"Пам'ятки Бучі"


Віртуальні краєзнавчі мандрівки Київщиною від досвідченого дослідника-краєзнавця В'ячеслава Жмихова в ЦРБ імені Григорія Сковороди тривають! Тож 5 лютого запрошуємо на цікаву лекцію, присвячену визначним місцям міста Буча.

Місто Буча, що на жаль, стала сумно відомою на весь світ через воєнні злочини російських загарбників в лютому-березні 2022 року. А про трагедію нагадує меморіал біля церкви св. Петра і Павла.
Буча відтоді загоїла рани руйнувань і знову стала жвавим, охайним, затишним містом. Буча славиться своїми чудовими парками. Справжньою перлиною є Бучанський міський парк. Багато в місті скульптур, пам'ятників та інших цікавинок.

В’ячеслав Жмихов відвідав Бучу і тепер хоче поділитися своїми враженнями від міста з вами, дорогі друзі! Розповісти про історію міста та його цікавинки.
Тож до зустрічі!
Місце: вул. Освіти, 14а
Дата: 5 лютого
Час: 16:00

середа, 29 січня 2025 р.

Презентація книг «Ним усі захоплювалися: спогади звʼязкових УПА про Романа Шухевича» і «Формула Української Перемоги»


9 лютого о 12:00 запрошуємо на презентацію книг «Ним усі захоплювалися: спогади звʼязкових УПА про Романа Шухевича» і «Формула Української Перемоги».
Авторка книжок – Тетяна Олійник, студентка 3 курсу Навчально-наукового Інституту журналістики та історичного факультету Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, націоналістка, блогерка, лекторка, натхненниця інтелектуально-просвітницьких та патріотичних акцій: «Хто такі українці і чого вони хочуть», «Врятуємо мову – мова врятує нас», «Книжка – духовна зброя!», «Боротьба за душу української дитини», «Сила жіночого духу».

Окрім презентації книжок на нас чекає невеличка лекція на тему ролі національної свідомости та розповідь про мистецькі проєкти «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля» і «Захист мови – шлях до перемоги», якими пані Тетяна опікується.

Про книжки Тетяна Олійник пише так:
"Ним усі захоплювалися: спогади зв'язкових УПА про Романа Шухевича". До вашої уваги – науково-популярна біографія Романа Шухевича на основі спогадів зв'язкових УПА. Захопливий опис життєвих перипетій Головного командира УПА та уважний аналіз його вчинків у ті складні часи. Спортсмен, пластун, підпільник, політв’язень, бізнесмен, командир добровольчого батальйону, зрештою, головнокомандувач партизанської армії, перша особа підпільної української державності – це тільки частина іпостасей Романа Шухевича. У ході підготовки пропонованої книги було опрацьовано значний масив документів, що дозволить читачеві до вже відомого портрета незламного борця за незалежність України додати нові штрихи до постаті Шухевича. Матеріали цієї книги допоможуть краще усвідомити, ким був Роман Шухевич, заради чого він жив і заради чого загинув. Видання розраховане на широке коло читачів.

"Формула Української Перемоги". Це – роздуми під час Великої війни, над якими я працювала впродовж 2023-2024 років. Чесна, щира, просякнута великою любов'ю до України і її народу та ненавистю до окупантів книжка, прочитання якої є не лише підставою порозмислити над формулою української перемоги, а й глибока потреба її втілювати. Родзинкою видання є авторські ілюстрації до кожного розділу, які відтворюють суспільно-політичні проблеми сьогодення, шлях вирішення яких закодовано в тексті. Ба більше, книга насичена цитатами, крилатими висловами письменників, мовознавців, істориків, політологів, культурологів, мислителів, державних і релігійних діячів, видатних педагогів України, націоналістів ХХ ст. та героїв національно-визвольних змагань. Буде можливість посмакувати чар їхньої мови та думки.

вівторок, 28 січня 2025 р.

Творчі читання: "Пригоди Хоботовичів"


А ви знали, що слони мають дуже добру пам'ять і можуть упізнати вас навіть через десятки років? А про те, що у слона всього шість зубів? Час познайомитися ближче. 

На Творчих Читаннях 4 лютого ми помандруємо аж до Зімбабве, де мешкає сім'я слонів на прізвище Хоботович!
Про що вам розкажуть "Пригоди Хоботовичів"? Суботнього ранку слоненя Муті переглядає по каналу Discovery програму «Життя сучасних вовків у Карпатах». Коли вовк Стефко Вівчар показав журналістам свою книгу роду, Муті несподівано дізнається, що сім'я Вівчарів – їхні далекі родичі з лінії прадіда, який колись вивчав в Україні медицину. Це стає початком великої слонячої мандрівки на схід Європи.

Ця книга – алхімічна суміш реального і фантастичного, смішного і серйозного, спрямована на розвиток уяви й тлумачення деяких речей та ситуацій. Для справжніх чомучок і їхніх батьків. Її і справді дуже люблять діти!
Автор книжки - Святослав Черній, сучасний український письменник, пише для дорослих і дітей. Родом з Тернополя. З 2013 року живе і працює у Кракові. Магістр політичних наук Ягеллонського Університету. Вірить, що все що трапляється в житті - досвід, який рано чи пізно буде потрібний для інших ситуацій чи цілей. Займається фотографією, скелелазанням та гірським трекінгом.
До зустрічі наступного вівторка!

понеділок, 27 січня 2025 р.

Презентація роману-притчі Любові Єремічевої "Сплячого Будди сни"


А ви знали, що в Україні вийшов друком унікальний філософський роман-притча про війну, природу зла та глибинні питання людського буття? Запрошуємо вас на зустріч із його авторкою — письменницею Любов’ю Єремічевою, яка майстерно працює в жанрі притч.
Коли: 2 лютого, о 12:00
Де: Центральна бібліотека Солом’янки імені Григорія Сковороди, вул. Освіти, 14а

На події ми порозмірковуємо про:
  • те, що означає бути людиною
  • людський потенціал і смисл існування
  • природу добра і зла
  • інші екзистенційні теми, які звучать ще гостріше у час війни.
Модераторка: Анна Дерев’янко — комунікаційниця, волонтерка, співзасновниця ініціативи «Культ_о_Во».

Про книгу:
Роман «Сплячого будди сни» створений під час Великої війни. У ньому йдеться про вибір між пробудженням і забуттям, пошуки глибин людського духу та сенсу буття. Натхнення авторка черпала в індійському ашрамі, де під час зимових блекаутів створила малюнки, частина яких увійшла до книги.

Про ініціативу:
«Культ_о_Во» — волонтерська спільнота, яка проводить творчі події для підтримки ЗСУ та дарує натхнення у складні часи.
50% з продажу книг авторка передасть на підтримку ЗСУ.
Приходьте, щоб поговорити про смисли й підтримати наших захисників!

неділя, 26 січня 2025 р.

Історія однієї будівлі: Київський політехнічний інститут


Центральна бібліотека Солом'янки розпочинає новий цикл лекцій - "Історія однієї будівлі"! У ньому ви познайомитеся з найцікавішими архітектурними спорудами Солом'янського району, збудованими з середини 19 до середини 20 століття! А це - навчальні заклади, громадські та житлові будівлі.
Провідний бібліотекар з краєзнавчої роботи, краєзнавець Олександр вже готує для вас першу розповідь.
Присвячено лекцію буде комплексу Київського політехнічного інституту, а саме його історичному ядру, сформованому у 1898-1910-х роках.
Дізнаємося про передумови створення закладу, пошуки місця, згадаймо усіх, хто були меценатами, будівничими, першими ректорами та викладачами. Що вивчали перші студенти і скільки їх було, якою була територія політехніки в ті часи, трамвайне сполучення з містом та інші цікаві епізоди історії.
Чекаємо на вас на Освіти, 14а в середу 29 січня о 16:00. До зустрічі!

середа, 22 січня 2025 р.

Презентація книги "Як дитині потрапити в кіно"


Друзі, вже цієї суботи 25 січня о 15:00 у нас надзвичайна подія - презентація книги "Як дитині потрапити в кіно. Практичний посібник для батьків"!
До бібліотеки на Освіти, 14 а завітає пані Наталія Дорошенко, авторка книжки й кастинг-директор для акторів в підгузках (та старше), аби ближче познайомити усіх охочих з тим, як працює кіно-рекламно-серіальна індустрія, з чого краще починати акторську карʼєру і визначитись, чи це ваше взагалі?

Тож якщо ви дорослі, відповідальні, і давно мріяли про майбутню кінокар’єру для своєї талановитої дитини, молодших братика-сестрички чи й онуків, то ця зустріч - саме для вас! І, звісно, якщо вам просто цікава ця тема, - заплануйте собі, буде пізнавально!

І так, готуйте свої запитання щодо кастингів, пошуків зйомок та всього, що стосується зйомок в кіно, які ви гарантовано зможете поставити нашій гості! Впевнені, вас завжди цікавила безліч запитань, їх просто не було кому поставити. Аж тут - така нагода!
До зустрічі!

вівторок, 21 січня 2025 р.

Творчі читання: "Чудове Чудовисько"


Наступного Творчочитайлинського тижня, у Вівторок та Суботу до нас завітає Чудове Чудовисько Чу! 

"Чудове Чудовисько" - перша з серії захопливих повістей Сашка Дерманського, у якій розповідається про незвичайне знайомство дівчинки Соні з чудовиськом Чу. За кілька місяців Чу мусить заробити сім подяк від людей, бо інакше його закинуть у Країну жаховиськ. Безліч пригод і небезпек спіткає героїв, але справжня дружба творить справжні дива...

Продовження неймовірних пригод дівчинки Соні та Чу ви можете прочитати в наступних книжках Сашка Дерманського "Чудове Чудовисько в країні Жаховиськ" та "Чудове Чудовисько і Погане Поганисько"!

Сашко Дерманський, український дитячий письменник, автор багатьох захопливих книжок, які діти й дорослі читають, знають і люблять, лавреат численних нагород та відзнак, номінант від України 2022-2023 року на Меморіальну премію Астрід Ліндгрен. Його твори «Король Буків, або Таємниця Смарагдової книги»; «Казки дракона Омелька», «Стонадцять халеп Остапа Квіточки» входять до шкільної програми, зокрема, - для поглибленого рівня вивчення української мови і літератури.

понеділок, 20 січня 2025 р.

Поезія єднання

Цієї неділі, 26 січня о 12:00 запрошуємо на поетичні читання, приурочені до Дня Соборності України! У фокусі читань – поезія, що єднає!
Здавна відомо: усвідомлене Слово зцілює, зміцнює, активуючи наші цінності. Читати поезію, яку любиш, - особливий вид взаємодії із собою та світом людей довкола, чудовий спосіб роботи з підсвідомим - завдяки образам, у ній зашифрованим, потужний інструмент проговорення та перепроживання травми в колі однодумців, вивільнення емоцій, розпруження діафрагми та зняття емоційних та комунікаційних блоків, наповнення сенсотворчими думками та енергією єднання. І, зрештою, - створення спільного і вільного, пам’яткого, чуттєвого інформаційного поля Українського Слова.
Отже, усе як завжди на поетичних читаннях. З нас – затишок, людяність і книжки... З вас, дорогі гості, – уважність одне до одного, прийняття та готовність почитати й почути послання українських поетів минулого й сьогодення.
До зустрічі у Слові!

середа, 15 січня 2025 р.

"Людей любити, речі використовувати. Іншої ради нема"

Радо ділимося новиною!
З січня-2025 ми відновлюємо роботу нашого Читацького Клубу на Освіти, і відтепер зустрічатимемося із вами, затяті книголюби Києва, кожного останнього четверга місяця для обговорення книжок, які викликають щирий захват у нас самих і в наших читачів!

Перша книжка, яку пропонуємо вашій увазі, - "Людей любити, речі використовувати. Іншої ради нема", бестселер "The New York Times", "The Washington Post", "BBC", "Forbes" та "USA Today".
Її українська версія побачила світ 2023 року в харківському видавництві "Vivat" у розпал війни, а підписано її до друку у Всеукраїнський день бібліотек - 30.09.2022! Чому і хто наважився її перекладати і друкувати в такий час?
Книжка настільки цікава й насичена, що її можна розібрати на цитати, над якими постійно хочеться розмірковувати й ділитися враженнями. Її читаєш потроху, проте від неї дуже важко відірватися, адже кожне твердження допомагає краще зрозуміти себе та зміцнити свою життєстійкість.

…А розпочинається вона з того, як пандемія ковіду перевернула дриґом догори й поставила під сумнів усі наші цінності, наші надбання, наші пожитки - незалежно від країни проживання.
Війна робить з нами те саме. Тож нині так важливо дати раду собі самим, власним прив’язкам до матеріального світу й емоційному наповненню, аби нам було легше зберігати цілісність серед невизначеності й допомагати іншим. Адже людина може бути по-справжньому щаслива лише тоді, коли живе усвідомлене життя в плідній взаємодії з іншими.

Про авторів
Автори книги, Джошуа Філдс Міллберн та Раян Нікодемус - засновники спільноти theminimalists.com, - успішні американці з величезним багажем знань, що допомагають людям навести лад у житті. Керуючись власним непростим життєвим досвідом, помилковими й слушними рішеннями свого життя, підійнявшись над усім пережитим, переосмисливши його, вони діляться інструментами, які напрацювали в неперервному діалозі з собою та іншими. Адже насправді людям потрібно набагато менше, ніж вони собі думають. Решта просто відволікає.
Джошуа і Раян переконані, що усвідомлено позбуваючись зайвих речей і непотрібних емоцій, аналізуючи свої справжні й хибні цінності, люди поступово налагоджують свої стосунки з речами, з правдою, із собою, із грошима, з творчістю, з іншими людьми та звільняють поле уваги для головного. І це – саме те, що нам зараз потрібно.
Приходьте, буде цікаво й інтерактивно!

"Історії вільних"


Наступного тижня на Творчих Читаннях у ЦРБ імені Григорія Сковороди осягатимемо Легендарну Україну!

"Історії вільних" написала українська казкарка, видавчиня, володарка відзнаки «Золота письменниця України» (за 2024 рік) Ірина Мацко, яка живе і працює в Тернополі.
Це - історії про те, що з давніх-давен наша земля була щедрою на лицарів, які стояли на боці добра. Трипілля, Київська Русь, Козаччина, часи УПА, сучасна Україна... Кожна епоха має своїх героїв, чиї життя стали легендами. “Легендарна Україна. Історії вільних” — це збірка авторських легенд, натхненних історичними подіями, традиціями, побутом та звичаями прадавніх українців. Місія цієї книжки — зацікавити нове покоління відкривати для себе сторінки рідної історії. Захопливі, звитяжні, іноді трагічні, та попри все — переможні.
До зустрічі у вівторок о 16:00!

понеділок, 13 січня 2025 р.

Партнерська презентація книги "Невідомі периферії Києва. Північне Правобережжя"


Проводимо перший партнерський захід у новому 2025 році - спільно із бібліотекою "Сузір'я" Оболонського району!
Провідний бібліотекар Центральної бібліотеки Солом'янки і краєзнавець Олександр Михайлик презентує свою книгу (написану в співавторстві із Семеном Широчиним) "Північне Правобережжя". І це невипадково - адже книга присвячена саме тому району, в якому розміщена бібліотека.

Книга загалом розповідає про терени Оболонського та півночі Подільського районів - місцевості Пріорка, Пуща-Водиця, масиви Оболонь, Мінський, Виноградар та Мостицький. Історія кожної з цих місцин та масивів заслуговує на увагу. Ви дізнаєтеся, звідки походить назва Пріорки, як виникла Пуща-Водиця, про незвичайні скульптури, яким оздоблено масив Виноградар та ще багато цікавих фактів.
Тож на презентації у вас буде нагода почути від Олександра історію місцин, а також придбати його книгу і отримати автограф!
Де: бібліотека "Сузір'я" Оболонського району (вул. Казанська, 20)
Коли: 17 січня, 14:00

неділя, 12 січня 2025 р.

Україна колядує від Різдва до Стрітення!


Колядування – давня традиція, яка збереглася до наших днів. Цей період вважали часом переходу від темряви до світла, адже день поступово збільшувався. Наші предки співали колядки від Різдва і аж до Стрітення – часу, коли зима зустрічається з весною. Святковий період супроводжувався побажаннями добра та достатку.

Запрошуємо вас на незабутню подію, де прозвучать автентичні українські колядки у виконанні етно-гурту "Буття" та Василя Живосила Лютого!
Коли? Неділя, 19 січня, о 12:00
Де? Центральна бібліотека Сковороди
Вхід вільний.

Творча зустріч з Іриною Родченко «Жити – означає перемога»

Хочете провести час у натхненній атмосфері? Запрошуємо вас на партнерський захід, який Центральна бібліотека Солом'янки організовує разом із Бібліотекою імені М.В. Гоголя.

Творча зустріч з Іриною Родченко, заслуженою працівницею культури України, під назвою «Жити – означає перемога». Її виступ надихає любити рідну землю та творити майбутнє.

У програмі також виступи:
  • Леоніда Сандуленка, народного артиста України
  • Елли Малахової, заслуженої діячки естрадного мистецтва
  • Ігоря Якубовського, нашого колеги, а також композитора і виконавця
Приходьте за теплом і піснями, що зігрівають серце!
Коли: 20 січня о 17:00
Де: вул. Велика Васильківська, 136

четвер, 9 січня 2025 р.

Князь Володимир Ольгердович

Продовжуємо цикл лекцій "Видатні імена Солом'янського району". Провідний бібліотекар з краєзнавчої роботи Центральної бібліотеки Солом'янки, краєзнавець Олександр Михайлик підготував для вас четверту розповідь. Вона буде доволі незвичайною. Адже ми будемо говорити про постать, яка жила дуже давно, ще в 14 столітті. І цією постаттю є князь Володимир Ольгердович.

Ви здивовані? Але згадайте, що з 2022 року в нашому районі, а саме в селищі Совки існує провулок Князя Володимира Ольгердовича. І це не випадковість. Адже у тій місцині колись існував заміський двір Володимерка, де й жив київський князь Володимир Ольгердович! Ми дізнаємося, де саме він існував.
Перший київський князь з династії Гедиміновичів, засновник та будівничий Київського замку, ініціатор перебудови міста. Грамоти, які він видав власникам земель, і протягом наступних століть були підставою для підтвердження прав на землі. Він карбував монети, мав власне військо, був вмілим воєначальником.
Тож цій непересічний історичній постаті і буде присвячено нашу найближчу лекцію.

Чекаємо на вас, дорогі друзі, у нашій бібліотеці в середу 15 січня о 16:00.
До зустрічі!
Місце: вул. Освіти, 14а

понеділок, 6 січня 2025 р.

"Всього бувало у житті..."


Наступної неділі, 12 січня о 12:00 запрошуємо всіх шанувальників і друзів Галини Яблонської розділити з нами радість - презентацію довгоочікуваної збірки її поезій "Всього бувало у житті..."!
Авторка книги є свідком багатьох історичних подій в Україні та потужною рушійною силою українського культурного процесу від світанку Незалежності й донині. 

Однак у книзі легенда українського театру та кінематографу скидає з себе всі титули й акторські шати і постає цілісною, масштабною, вдумливою особистістю і, разом з тим, - одвічним шукачем істини, що відкидає все зайве і зважає лише на головне:
Всього бувало у житті -
І злети, і падіння...
Та треба все пройти
В ім'я прозріння!

Ми знаємо, що на вихід цієї книжки чекала не тільки Галина Гілярівна. Насправді, її чекало чимало людей, і багато з них долучилися до видання. Тож до зустрічі в теплому колі друзів і меценатів!
Вхід вільний.

"Ненудна наука для тих, кому від 7 до 107 років"

Друзі, на ваше замовлення ми розширюємо межі Творчих читань! 
Ми не тільки бібліотекарки, а ще й мами, які працюють, тож розуміємо, як важко суміщати гармонійний розвиток дітей із робочими буднями, тим паче під час війни. Але нині так важливо дати дітям правильний фокус та змогу "випустити пару"!
На Творчих Читаннях ми вже понад рік над цим усі гуртом і працюємо.

Отже, з 18 січня додатково зустрічатимемося ще й у суботу (двічі на місяць!) о 12:00, аби дати можливість почитати Книжку Тижня тим, хто дуже хотів би, але не може у вівторок.
Знайомство з цікавезними книжками гріх пропускати! Одна з них, "Ненудна наука для тих, кому від 7 до 107 років", дає відповіді на безліч складних питань із багатьох галузей знань: астрономії, фізики, природничих наук, технологій, історії... Відповіді й роз’яснення, створені журналістами-науковцями, подано простою мовою, цікаво й дотепно. А смішні ілюстрації не дають занудьгувати.

Про авторів:
Бертран Фішу — французький автор дитячої літератури, шеф-редактор журналів про науку "Youpi" та "Images Doc" для дітей 5-12 років.
Марк Бейні — журналіст, тривалий час був редактором розділів про науку і природу в дитячому журналі "Images Doc".

Тож чекаємо на любих читайликів з нетерпінням наступного вівторка та суботи, що за ним!

неділя, 5 січня 2025 р.

"Пам'ятки Ірпеня"


8 січня запрошуємо до Центральної бібліотеки Солом'янки на лекцію "Пам'ятки Ірпеня" від дослідника-краєзнавця В'ячеслава Жмихова.

В’ячеслав Жмихов у грудні вже знайомив нас із пам'ятками Фастова. А тепер хоче розповісти про пам'ятки одного з міст-супутників Києва - Ірпеня.

Ірпінь відносно молоде місто, засноване на початку 20 століття, а тепер і одне з Міст-героїв новітньої війни, славиться своїми чудовими парками та іншими цікавинками.
Тож В’ячеслав Жмихов хоче поділитися своїми враженнями від Ірпеня з вами, дорогі друзі! Розповісти про історію міста та основні пам'ятки.
До зустрічі!
Місце: вул. Освіти, 14а
Дата: 8 січня
Час: 16:00

четвер, 2 січня 2025 р.

"Справжнє диво"


Як ви вже здогадалися, друзі, перші Творчі Читання нового року будуть чаклунськими!

7 січня ми поринемо у "Справжнє диво" від українського казкаря, дитячого прозаїка й затятого мандрівника Олега Чаклуна - книжку, яка розкриє багато дивовижних секретів.
Приміром, лише справді добросердна дівчинка може подружитися зі сніговиком. Лише справді сміливий хлопчик може врятувати маленьку подружку від страшного птаха. Лише зі справжнім фантазером і мрійником дружитимуть морські баранці та веселка в небі. А все тому, що ці казки вчать бачити незвичайне в звичайному, цікаве в буденному, казкове в усьому, що нас оточує. А ви вмієте?

Про себе пан Чаклун розповідає так: «Я народився в мандрах. Мій батько – українець з Полтавщини, а мати походить із польського шляхетського роду. Вони мандрували по Європі, а після мого народження вирішили осісти в Києві, бо це напрочуд містичне місто. Тут і я мешкаю в перерві між мандрами по різних чаклунських місцях».
А по тих мандрах народжуються чудовезні книжки, п'ять з яких ми маємо в бібліотеці! Серед них - науково-фантастична повість "Піраміда Синтії" (2017) і казки для молодшого шкільного віку "Справжнє диво" (2016), "Монстри, що живуть у шафах", "Мікробот і галактичний пірат", "Мікробот і кам’яний дракон" (2018)!

середа, 1 січня 2025 р.

"Межигір'я - Український Єрусалим"


Друзі! Думаємо, усі ви чули про Межигір'я. Це без перебільшення унікальне місце із неймовірною історією. А чи хотіли б ви дізнатися про Межигір'я більше? Відкрити для себе його таємниці, поринути у незвичайну історію?
Тоді запрошуємо вас до Центральної бібліотеки Солом'янки вже найближчої неділі. Адже до нас завітає спеціальний гість - краєзнавець та екскурсовод Геннадій Ніколаєнко, автор книги (у співавторстві із Валентиною Осиповою) під промовистою назвою "Межигір'я - Український Єрусалим"! Він розповість про історію Межигір'я, надзвичайно багату та захопливу, його сакральне значення.
Зацікавилися? Тоді до зустрічі вже найближчої неділі, 5 січня, о 12:00!
Місце: вулиця Освіти, 14-А, Центральна бібліотека Солом'янки імені Григорія Сковороди